Be a Savvy Grocery Shopper

Saving money at the grocery store requires being a smart shopper. Quite often the same product is packaged in different ways with different prices per item. Normally, you would assume that buying something in greater quantity would be less expensive. However, this isn’t always the case.

Recently, I was looking for some fudge bars. One store sold them in a box of 20 or a box of 8. The 20 count box sold for $3.88, while the 8 count box sold for $1.25. By purchasing three of the 8 count box, I got 24 fudge bars for $3.75.

Nuts are something else you often see in different packages. Again, you would assume that the ones in the produce section would be the cheapest, and quite often they are. But, they also might be available in the baking aisle for less. In addition, you are more likely to be able to find coupons for the ones in the baking section.

I’m sure you’ve noticed that many products are coming in smaller sizes, and yet still selling for the same price. This is the manufacturer’s way of charging the consumer more, and hoping that they won’t notice that they’re not getting as much for their money. When comparing brands, make sure that you also check the price per item or volume.